Przewodnik po dachówek dla małych dachów

Przy zakupie listew dachowych należy pamiętać o kilku rzeczach. Co jest ważne, a co decyduje o cenie, można znaleźć tutaj.

Rodzaje konstrukcji, wilgoć resztkowa i obróbka specjalna

Listwy dachowe są zazwyczaj cięte lub strugane. W przypadku konstrukcji na dachu, w niektórych przypadkach muszą mieć resztkową zawartość wilgoci mniejszą niż 20% lub 25% zgodnie z DIN.

Suszenie techniczne zwykle podnosi cenę o kilka centów, ale jest dziś praktycznie standardem w przemyśle drzewnym. Drewno o wyższej wilgotności szczątkowej, które musi najpierw wyschnąć, musi również mieć odpowiedni nadmiar, ponieważ kurczy się podczas procesu suszenia. Wystarczająco suche drewno, jednak wyciąć dokładnie na miarę.

Impregnowane drewno zwykle nie jest niezbędne do budowy dachu lub wentylowanych elewacji, ale może być przydatne w pojedynczych przypadkach. Chemiczne zabezpieczenie drewna jest zabronione nawet w przypadku belek dachowych DIN.

spadek wiązka

Według DIN kwadratowy drewna mogą być przechowywane w pakietach nie więcej niż 10 drewna, zwykle pakiet zawiera obecnie komercyjnie 20 mb. Dla wielu inwestorów cena za metr bieżący jest inna, jeśli nie kupiona w pakietach.

ceny wybranych dostawców (stan 2013)

listwy suszenia w piecu, 24 x 48 mmbausep.de0,54 euro / m
suszenia w piecu, 24 x 48 mmholz-wicharz.de0,42 euro / m²
Listwy surowego, nieprzerobionego 38 x 58 mmholz-wicharz.deimpregnowane 0,79 EUR / m
38 x 58 mmholz-wicharz.com0,87 EUR / m

koszt łat W końcu, jeśli wykonuje się poprzeczne układanie lub walcowanie, zużycie drewna jest bardzo różne. Również rozstaw listew może często znacznie różnić się w zależności od zamierzonego materiału pokrywającego od dachu do dachu. W tym celu należy również wziąć pod uwagę względy statyczne. Koszt straty musi więc zawsze być ustalany indywidualnie, głównym czynnikiem kosztowym jest drewno, a niezbędne gwoździe stanowią zazwyczaj niewielką część kosztów.

Udostępnij znajomym

Zostaw swój komentarz