ŁUpek jako podłoga - jakie są dostępne opcje?

Łupek ma wyjątkowy charakter jako kamień naturalny. Zwłaszcza w pomieszczeniach, jest to bardzo poszukiwany materiał, który wygląda bardzo elegancko i wysokiej jakości. Łupek można również wykorzystać jako wykładzinę podłogową - możliwości tego zostały szczegółowo opisane w tym artykule.

Łupek

Łupek jest bardzo rozszczepialnym, ponieważ warstwowy osad. Ze względu na specjalne kolory (głównie od szarego do czarnego), ale także dzięki warstwowemu wyglądowi wygląda bardzo szlachetnie i dekoracyjnie.

Łupek jest iłowcem (tak zwanym łupkiem), łupek krystaliczny jest bardzo rzadki. Są one również wykonane z gatunków łupkowych, które przeszły krystalizację pod bardzo wysokim ciśnieniem i wysoką temperaturą.

Łupek jako wykładzina podłogowa

Wiele typów łupków (takich jak znana płyta łupkowa Lotharheiler) jest szczególnie twardych i odpornych, dlatego nadaje się również do produkcji wykładzin podłogowych.

Jako wykładzina łupkowa jest bardzo dyskretna ze względu na swoją kolorystykę (zwykle w różnych odcieniach szarości, ale także w ciemnych odcieniach czerwieni i zieleni) i dopasowuje się harmonijnie do każdego stylu wnętrz. Wytrzymały kamień naturalny jest powściągliwie elegancki, można go ożywiać różnymi sposobami układania.

Struktura powierzchni może się różnić od bardzo wyraźnej do prawie całkowicie gładkiej - w razie wątpliwości należy raczej wybrać łupek o wyraźnie strukturalnej powierzchni, ponieważ mają one naturalną odporność na poślizg.

Interesujące ziarno

Każdy kamień łupkowy jest prawie jedyny w swoim rodzaju. Ziarno i kolor każdego kamienia może być bardzo różny. W rezultacie można zaprojektować różne efekty i bardzo żywe podłogi o naturalnym wyglądzie. Warunkiem wstępnym jest odpowiednie ułożenie kamieni.

Łupek na zewnątrz

Zasadniczo łupek może być również używany jako podłoga zewnętrzna - ale to nie dotyczy jednak wszystkich rodzajów łupków. Podczas układania w obszarach podatnych na mróz należy zwrócić uwagę na zdolność absorpcji wody przez kamienie. Musi być na tyle niska, aby nie było ryzyka zamarznięcia (kamienie mogłyby w przeciwnym razie pęknąć w mrozie).

Zalety i wady podłóg z łupków

Układanie łupków jest skomplikowane i wymaga specjalnych materiałów, również do fugowania. Po instalacji łupek powinien być zaimpregnowany w jak największym stopniu - i są w tym celu specjalnie skoordynowane środki zaradcze.

Mimo starannej pielęgnacji (łupek nie jest szczególnie troskliwy) czasami może dojść do odpryskiwania kamieni. Jest to oznaka patyny i normalna dla każdego łupka. Na początku i tak nie wygląda dobrze.

Porady i wskazówki Najprostszą opcją byłoby oczywiście użycie porcelanowych kamionek w oryginalnym łupkowym stylu. Masz więc optycznie i haptycznie łupkowy plan, podczas gdy ty masz praktycznie mniej wysiłku przy pielęgnacji i czyszczeniu płytek ceramicznych w imitacji wzoru.
Udostępnij znajomym

Zostaw swój komentarz